The dark side of Telegram in Ukraine: who controls our screens

10 квітня 2025 21:40 за матеріалами: Подробиці автор: Лесной Євген



За три роки війни кількість українців, що користуються телеграмом як джерелом інформації, зросла понад утричі. З кінця лютого 22 року саме телеграм-канали стали максимально швидким способом донесення інформації до пересічних українців.Водночас саме цей месенджер використовує ворог для просування своїх наративів, публікації фейкових новин, а також вербування громадян України для здійснення диверсій.Чи є загроза національній безпеці з боку всесвітньовідомої мережі - дізнавався Євген Лесной. За даними агенції "Internews Network", минулого року телеграм став основною соцмережею для 73 відсотків українців. Користувачів месенджера телеграм у нас в країні понад 10 мільйонів. Для порівняння ще у 2021 році лише 20 відсотків українців користувався цим додатком як джерелом інформації. І саме телеграм найчастіше згадують в новинах про шахрайство та дії російських диверсантів в Україні. Затримані російські диверсанти, підпали, підриви ТЦК та відділів поліції, авто військових та інфраструктури. Це сумні новини останнього часу. Російські спецслужби для цієї мети часто використовують українських дітей та підлітків.

Василь Володимирович Богдан, начальник управління ювенальної превенції Нацполіції:

Через соціальні мережі, зокрема телеграм, під виглядом підробітку легких грошей та інше, підліткам пропонують передавати інформацію про військові об'єкти, фотографувати техніку, її пересування, здійснювати підпали авто військових, а подекуди навіть чинити терористичні та диверсійні акти.

Ось кілька знімків з екрана спроби вербування в телеграмі підлітка.

- Малюйте такий малюнок, як на папері я показав. Потім відео: показуєте сам малюнок та трохи місцевості через програму. - А за це покарання? Я просто ніколи цим не займався. - Ви питали про підпали. Бажаєте, почнемо з дрібного для початку. Саме просте - це графіті. - Я готов на графіті. 3 долари за малюнок?

Це лише один з прикладів вербування. І часто тих, хто погодився на співпрацю з ворогом, використовують як живу бомбу.

Василь Володимирович Богдан, начальник управління ювенальної превенції Нацполіції:

Що ворог грає на довірі, пропонує прості завдання, обіцяє, що ніхто не дізнається, але це є злочином і відповідальність за нього несе той, хто його виконує. Це питання, в першу чергу, це безпека. Особливо для дітей, підлітків. І ворог зрозумів, що можна воювати не лише зброєю, а й через екрани телефонів.

Месенджер телеграм у світі не є найпоширенішим. Але ж входить в п'ятірку популярних у світі. На перших позиціях серед країн, що користуються телеграмом, - Індія, Іран та Узбекистан. Є у переліку й Україна.

Богдан Тимощук, експерт із розвитку Telegram-каналів:

Мені здається, що телеграм це вже в Україні не месенджер, а соціальна мережа. Є дуже великий сегмент телеграм-каналів від якихось сегментованих, ніж, наприклад, про криптовалюту, про ІТ, про обмін валюти. У кожному сегменті є своя аудиторія. Є більш загальний сегмент, це, напевно, новинні канали.

Телеграм для українського бізнесу - ще одна можливість просунути власний товар.

Юрій Капишинський, керівник маркетинг агенції:

Це фактично реклама в пабліках. І телеграм створив наступну ще ідею. Коли ти можеш заплатити самій платформі телеграм, українські бізнеси все частіше використовують телеграм, але реклама йде саме через інтеграцію.

Та фахівці з кібербезпеки вважають його вкрай небезпечним.

Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки:

На відміну від більшості сучасних месенджерів, Telegram не шифрує свій трафік за замовчуванням. З одного боку нецензурованість телеграму є майже безальтернативною можливістю поширити якусь інформацію, яка вважається неприйнятною, забороненою. Або приголомшливою і так далі.

Користувачів приваблює простота користування, вважають маркетологи. А там де маси - там і спецслужби.

Юрій Капишинський, керівник маркетинг агенції:

Телеграм є фактором, який об'єднує, який дає змогу і створити групу, і створити чат, і блокування цих чатів, функціональність, зрозумілість. Юзер фактори, користувач є лінивим, ми не хочемо розбиратися в чомусь. Що кожен може інтуїтивно зрозуміти, що потрібно зробити для своєї мети. Знайти швидко канал, знайти швидку або створити групу, додати друзів, і це дуже швидко.

Важливо згадати, що телеграм було створено в країні-агресорці. І він досі може бути пов'язаним з росією.

Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки:

Тому що зроблений росіянами, почав робитися на території росії, власник росіян, який має купу родичів на росії, деякі команди досі розташовані на росії, використовуються сервери на території росії.

Павло Дуров - власник всесвітньо відомого месенджеру мешкає за межами рф. Втім, ця всесвітньо відома мережа вільно працює у рф.

Богдан Тимощук, експерт із розвитку Telegram-каналів:

Те, що там власники самого телеграму, Дуров, я не знаю, чи в нього є зараз російський паспорт, наскільки знаю, у нього французький Дубайський ОАЕ паспорт є, тому якби він ніс загрозу національній безпеці і там щось було не так, нам би про це повідомили сто відсотків.

Схем з використовування месенджера телеграм злочинцями - маса. Найрозвинутіша - злам телеграм-акаунту.

Руслан Болгов, член асоціації приватних детективів України:

І тоді можна забрати ваш телеграм. Вони вивчають цей акаунт, які там є переписки, наскільки цікаві люди, таке інше. Або через цю людину просто буде розповсюдження інформації, щоб зламати інші акаунти. Або будуть схеми типу "позич мені гроші до завтра", в каналах почнуться фейкові збори, підпиши петицію, перейди сюди, проголосуй за мою дитину.

Фахівці радять бути максимально пильними. Бо ворог як зовні, так і всередині завжди чатує

Руслан Болгов, член асоціації приватних детективів України:

Уявляєте, зламати сторінку якогось лідера думок, у якому канал "Мільйонник", і від нього допустити якийсь там збір. Буквально за пів години він стільки назбирає, поки люди зрозуміють, що це шахраї. Це пройде багато часу.

У телеграму, як соціальної мережі, дуже багато небезпечного для українців. Втім він досі не заблокований. Та майже всі державні інституції мають власний телеграм-канал.

Ігор Рейтерович, політолог, керівник політико-правових програм ГО "Український центр суспільного розвитку":

Це дозволяє достатньо швидко працювати з якимись цільовими групами. Але на відміну від інших соцмереж і взагалі інших механізмів комунікації, так би мовити, між громадянами і, наприклад, політиками, у телеграму є одна особливість. Вона полягає в тому, що він набагато більш анонімний, ніж, наприклад, інші месенджери.

І саме анонімні телеграм-канали дуже часто використовуються політиками всіх рівнів. Зручність для них очевидна.Євген Лесной, кореспондент:

Я так само належу до тих, хто щоденно користуватися телеграмом. Між власних контактів приватного спілкування - різні телеграм-канали. Переважно інформаційного контенту. Тут є і офіційний канал Володимира Зеленського, і представників опозиції. І навіть російські телеграм-канали, виключно для професійного користування. Якщо в державі приймуть рішення про заборону телеграму, то особливого дискомфорту у мене особисто не буде. Бо ж був у мене колись і "ВКонтакті", і "Однокласники". Єдине що важливо - мати критичне мислення і не вірити на всі 100 відсотків всьому, що пишуть.